Roztroušená skleróza neboli eReSka

Pokud od lékaře v průběhu života vyslechnete právě tuto diagnózu, jistě není snadné nemoci přizpůsobit svůj život a přijmout skutečnost celoživotního onemocnění. Ačkoliv se nad původem a možným způsobem léčby neustále bádá, zatím není známé řešení, které by dokázalo roztroušenou sklerózu (RS) zcela vyléčit.

O jaké onemocnění se jedná?

Roztroušená skleróza postihuje centrální nervový systém jedince a ve své podstatě se jedná o autoimunitní onemocnění.  Nervová tkáň je tvořena buňkami (neurony) a jejich jednotlivými spoji (nervová vlákna). Některá z nich jsou obalena myelinem z důvodu jejich ochrany, výživy a umožnění co nejrychlejšího vedení nervových vzruchů. Při roztroušené skleróze se v tkáni, konkrétně v její bílé hmotě, objevují jakási ložiska (plaky, léze). Jsou roztroušena po centrální nervové soustavě a v těchto místech dochází k rozpadu již zmíněných myelinových pochev nervových vláken. Organismus zde myelin rozkládá z důvodu, že jej identifikuje jako cizí látku. V ložiskách tak proběhne zánět, který myelin zničí a v tomto místě je následně zcela přerušeno či zpomaleno vedení vzruchů. Sice je zde určitá schopnost obnovy myelinových obalů, ale vedení již zůstává pomalejší. Plaky se jeví jako ztvrdlé (sklerotické) jizvy vyskytující se roztroušeně na různých místech mozku a míchy. Samotný název nemoci by se tedy dal vysvětlit jako „mnohočetná zjizvení".

Příčina roztroušené sklerózy není dosud známa. Je pouze prokázáno vyšší riziko výskytu v rodinách, kde již je některý člen takto nemocen. Nejedná se však o jediný faktor, který hraje při vzniku nemoci roli. Nejčastější počátky onemocnění se objevují mezi 20. a 40. rokem života. Začíná tedy v mladém věku a o to je zřejmě horší již v mládí skutečnost celoživotního onemocnění přijmout. Častěji jsou nemocí postiženy ženy a mezi spouštěče nemoci lze uvést též stres či nedoléčená onemocnění (různá nachlazení, chřipky).

Jaké jsou příznaky roztroušené sklerózy?

Obecně lze příznaky rozdělit do tří skupin:

 • primární - přímé následky poškození myelinu
 • sekundární - obtíže navazující na příznaky primární, např. při nehybnosti hrozí proleženiny, řídnutí kostí může zvýšit riziko zlomenin atd.
 • terciární - společenské, pracovní a psychologické obtíže, např. ztráta chuti do života

Jako příznaky roztroušené sklerózy lze konkrétně uvést zejména mravenčení a snížení citlivosti v končetinách, poruchy koordinace pohybů (ztráta rovnováhy, třes, závratě) či sníženou pohyblivost. U někoho se objevují též poruchy vidění (rozmazané či dvojité vidění, nechtěné rychlé pohyby očí) a abnormality řeči (zpomalená mluva, nezřetelná výslovnost). Pacientům může způsobovat obtíže často přítomná únava. Obvyklý je také tzv. Lhermittův příznak, což je jakýsi pocit elektrických výbojů v páteři při předklonění hlavy.

Jak nemoc probíhá?

Průběh nemoci nebývá vždy stejný. U někoho dochází vždy k projevu příznaků (ataka nemoci) po relativně dlouhé době klidu, u někoho propuknutí nemoci zanechává trvalé následky, ale není pozorovatelný trvalý přechod stavu k horšímu. A u někoho bohužel je od prvního záchvatu patrné jen trvalé zhoršování. Průběh tedy není nikterak předvídatelný. Ačkoliv roztroušená skleróza nemá podstatný vliv na délku života jedince, v mnohém ovlivňuje jeho kvalitu.

Diagnostika a terapie

Stanovení diagnózy je u tohoto onemocnění obvykle během na delší trať. Postupuje se v podstatě tak, že musí být vyloučena jiná onemocnění s podobnými příznaky a velmi dobře sledovány pacientovy obtíže. Nějaké jednoduché vyšetření pro bezpečné stanovení diagnózy zde bohužel není.

Terapie je zatím stálým předmětem zkoumání odborníků. V počátečních stádiích lze průběh nemoci podáváním léků alespoň kontrolovat. Zpomalení postupu nemoci se dosahuje zejména u pacientů, kteří prodělají ataku nemoci vždy po delším bezpříznakovém období. K léčbě se užívají kortikoidy, imunosupresiva a další preparáty, které se obvykle podávají ve formě tablet. Jen při akutních stavech či rychlé progresi choroby je využíváno též infuzí a injekční aplikace přímo do páteřního kanálu. Dalšími dnes velmi nadějnými léky jsou interferony. Ty mohou zpomalit nárůst postižení a zároveň snížit závažnost a frekvenci atak nemoci. Velkou roli hraje v léčbě fyzioterapie a pravidelné cvičení.

Máte nějaké zkušenosti s RS vy ?

Roztroušená skleróza neboli eReSka patří do témat
 • RS Diana 21.09.2010 01:58:31

  Ten Kxlaser na RS??? Dělají si tam ti potomci srandu? Jejich propagace je přímo zrůdná, tenhle laser na eResku? To sna ani není legrace... oni vůbec netušej, o co nám jde...

 • KX Laser info 07.05.2010 22:51:26

  Vzkaz Daně
  Udivují mě ty sprosté lži, které používá konkurence tohoto přístroje pod jménem Dana.
  V ČR a SR bylo již prodáno přes 100 přístrojů a žádný zákazník si dosud nestěžoval, naopak máme mnoho kladných referencí. Zákazníci, kteří se informují o našem výrobku u konkurenční firmy Bioquant nám sdělují, že je KX laser tímto způsobem očerňován.

 • KX laser NE!!! Dana 28.04.2010 15:28:44

  Pozor na tenhle přístroj, mám dvě známé co ho koupily, sice svítí ale teče při tom krev z nosu, bolí hlava a přicházejí závratě. KX laser teda určitě ne, to je s ním hrůza.

 • KX Laser info 02.03.2010 00:09:59

  Při léčbě účinně pomáhá KX Laser
  www.kxlaser.cz

 • zkušenosti MIRKA 15.11.2009 17:26:55

  Ahoj jmenuji se Mirka a eresku mám již 6. rok. Pracuji na poloviční úvazek jako prodavačka


Roztroušená skleróza patří do témat

Adresář

Poradna na téma Roztroušená skleróza

Diskuze na téma Roztroušená skleróza

 • 26.08.2012 21:08 Tradiční medicína

  Po narození mé dcerky v roce 2010 u mě byla diagnostikována roztroušená skleróza, nebudu a ani…

 • Anabella 21.11.2013 20:11 estetická klinika

  na stránce paní doktorky je uvedeno: "Po zákroku nedoporučujeme po dobu 4 hodin vodorovnou…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku