Příznaky roztroušené sklerózy

Zdroj: Isifa/Thinkstock
V nedávném článku na Zdravě.cz nazvaném 10 faktorů, které zvyšují riziko onemocnění roztroušenou sklerózou, jsme popsali okolnosti, které mají vliv na vznik této vážné nemoci. Dnes si popíšeme příznaky roztroušené sklerózy (RS).

Symptomy roztroušené sklerózy jsou různorodé a projevují se s různou intenzitou. Většinou trvá mnoho let  než je RS diagnostikována. Mnoho z příznaků, které níže uvádíme, se však často vyskytují i za jiných podmínek, než jen při tomto onemocnění. Pouze odborný lékař může na základě dalších vyšetření rozhodnout, zda uvedené symptomy jsou skutečně příznakem RS.

Únava

Přibližně 80 % lidí trpících roztroušenou sklerózou zažije dřív nebo později únavu. Únava má řadu příčin a je běžným jevem v životě nás všech, ale v případě roztroušené sklerózy jde často o únavu velmi výraznou se stavy malátnosti až letargie.

Znecitlivění

Ztráta citlivosti v různých částech těla (obličej, trup, horní a dolní končetiny) bývá často jedním z prvních symptomů RS. Může trvat několik hodin či dnů.

Mravenčení

Brnění či mravenčení je další z projevů RS.

Mravenčení či pálení lokalizované na boku nebo zádech, které může přecházet až do bolesti či pocitu intenzivního škrcení trupu, je někdy poněkud ironicky nazýváno jako tzv. RS objetí. Přichází ve vlnách trvajících sekundy, minuty, hodiny i déle. Zhoršuje se při únavě či stresu.

Rovnováha a potíže s koordinací

Tyto dva příznaky jsou nejvýraznějším znakem roztroušené sklerózy. Jsou popisovány náhlé slabosti v jedné z končetin nebo nešikovnost rukou, snadné vypadávání předmětů z nich. Dále nestabilita chůze, potíže se schody apod.

Zvýšené svalové napětí

Projevuje se jako ztuhlost, napětí, bolest nebo volně nekontrolované svalové kontrakce, nejčastěji na dolních končetinách.

Potíže se zrakem

Jde o jeden z časných a poměrně častých symptomů. U osob s roztroušenou sklerózou se často objevuje dvojité vidění, bolesti oka, výpadky zorného pole apod.

Dysfunkce močového měchýře

Projevuje se dvojím způsobem. Buď jako potíže s vyprázdněním, nebo časté nucení k vyprázdnění bez dostatečného naplnění měchýře. Mozek buď signalizuje prázdnému měchýři, že je naplněný, nebo prázdnému, že je plný.

Sexuální dysfunkce

Výsledkem poškození nervového systému, ale i jako psychologický důsledek onemocnění RS se objevují obtíže s citlivostí, ztráta schopnosti vaginální lubrikace u žen a u mužů potíže s erekcí nebo neschopnost dosažení orgasmu.

Točení hlavy a závratě

Nepatří mezi nejčastější symtomy, ale jsou nepříjemné. Zato dobře reagují na medikaci.

Deprese

Deprese jsou poměrně běžné u lidí s RS. Vyskytují se jako důsledek biochemických změn v mozku. Samozřejmě život s chronickou chorobou s nepředvídatelným výsledkem může být spouštěcím mechanismem deprese sám o sobě.

Kognitivní dysfunkce

Více než 60 % lidí s roztroušenou sklerózou vykazuje porušení poznávacích funkcí. Může jít o poruchy paměti, rychlost zpracování informací, pozornost apod. Většinou jde o mírné změny, které se zhoršují jen pomalu.

Emocionální změny

Přibližně 10 % pacientů s RS má zkušenost s tzv. pseudobulbárním afektem, někdy nazývaným také "emoční inkontinence" či patologický smích nebo pláč. Jde o vyjádření emocí, které nesouvisí s aktuálními pocity postiženého.

Poruchy řeči a hlasu

Vyskytují se u 40 % lidí s RS. Mezi tyto poruchy patří špatná artikulace, mumlání, příliš hlasité nebo příliš tiché mluvení. Někdy je změněna kvalita hlasu, což se projevuje chraplavým či nosovým zvukem.

 

Příznaky roztroušené sklerózy patří do témat
 • Je možné abych měla RS? Renáta 12.07.2016 23:20:23

  Už delší dobu jsem dost unavená a přez den si musím odpočinout nebo se vypsat, cítím se jako bych byla opilá, mám nejistotu při chůzi v pravé noze a musím dávat pozor když něco zvedám, třeba sklenici s vodou, abych ji nepustila. Mám mravenčení v pravé noze a když ležím, zničeho nic mi v ní začne škubat a nejde to ovládnout, toto škubání není až tak často. Jsem náladová ale svému okolí to nedávám na sobě znát. Byla jsem na MR a taky v Brně u neurologa kam mě poslala moje neurolozka ale nic mi nezjistily. Mám částečný důchod na páteř - mám vyhřezlé ploténky
  Poraďte mi prosím co mám dělat a jestli se u mně jedná o RS. Děkuji Zůbková Renáta


Roztroušená skleróza patří do témat

Adresář

Poradna na téma Roztroušená skleróza

Diskuze na téma Roztroušená skleróza

 • 26.08.2012 21:08 Tradiční medicína

  Po narození mé dcerky v roce 2010 u mě byla diagnostikována roztroušená skleróza, nebudu a ani…

 • Anabella 21.11.2013 20:11 estetická klinika

  na stránce paní doktorky je uvedeno: "Po zákroku nedoporučujeme po dobu 4 hodin vodorovnou…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku