10 faktorů, které zvyšují riziko onemocnění roztroušenou sklerózou

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Roztroušená skleróza (RS) je poněkud nepředvídatelná nemoc: není známo, proč vzniká a jakým způsobem se bude u nemocného vyvíjet. Jisté je, že jde o autoimunitní onemocnění při kterém přestane organismus kooperovat se svým vlastním nervovým systémem. Neví se, co přesně spouští tento proces, ale uvádíme zde 10 faktorů spojovaných se zvýšeným rizikem RS.

Pohlaví

Riziko, že onemocníte RS, je minimálně dvakrát tak velká, pokud jste žena. V posledních desetiletích se nebezpečí vzniku roztroušené sklerózy pro ženské pohlaví ještě výrazně zvyšuje.

Kde žijete

Roztroušená skleróza je mnohem častější v oblastech vzdálenějších od rovníku. V posledních desetiletých nejsou rozdíly tak výrazné. Pohled na globus a do statistik není pro Českou republiku vůbec příznivý.

Příjem vitamínu D

Vysoký výskyt roztroušené sklerózy v oblastech vzdálenějších od rovníku je dáván do vztahu s nízkou hladinou vitamínu D v těle. Vitamín D si dokáže naše tělo vyrobit samo, ale potřebuje k tomu dostatek slunečního záření, a to se vzdáleností od rovníku klesá.

Pacienti s RS mají nižší hladinu vitamínu D a zaznamenáno je zhoršení příznaků RS během měsíců s nedostatečným slunečním svitem. Při užívání vitamínu D, i formou multivitamínů, dochází k poklesu rizika vzniku RS a zmírňují se i příznaky RS.

Roční období narození

Poněkud kuriózní faktor, ale v souvislosti s tím, co bylo řečeno o vitamínu D, pochopitelnější. Čím delší čas těhotenství vaší matky probíhalo v zimních měsících s nedostatkem slunečního svitu, tím větší riziko RS máte.

Podle finské studie ti, co se narodili na jaře, mají o 9 % vyšší riziko onemocnění RS. Zatímco narození v listopadu mají riziko o 11 % nižší.

Kouření

Všichni víme, že kouření škodí zdraví a výrazně zvyšuje riziko rakoviny plic a infarktu. Méně známý je fakt, že kouření je rizikovým faktorem i pro vznik roztroušené sklerózy.

Je prokázáno, že čím víc kouříte, tím větší je riziko, že onemocníte RS. Těžcí kuřáci, kteří spotřebují 4 krabičky cigaret denně, jsou pětkrát více ohroženi rozvojem RS.

Věk

RS se může objevit v jakémkoliv věku, od dětského po kmetský, ale úplně nejčastěji je diagnostikována u dospělých mezi 20. až 50. rokem života.

Prodělaná mononukleóza

Ze všech zkoumaných patogenů a jejich vlivu na rozvoj roztroušené sklerózy se nejmarkantnějším pojítkem jeví virus Epstein-Barrové (EBV), který je původcem mononukleózy. Přestože je v populaci infikováno až 95 % lidí, ne všichni mají symptomy onemocnění. Studie ukazují, že pacienti s RS mají vyšší hladiny EBV protilátek a častěji prodělanou mononukleózu ve zdravotní historii.

Další autoimunitní onemocnění

Autoimunitní onemocnění mají tendenci se sdružovat. Pokud máte jedno z nich, můžete mít častěji i další.

Pokud tedy máte diabetes I. typu nebo jeden z nespecifických střevních zánětů, tj. ulcerózní kolitidu či Crohnovu nemoc, máte lehce zvýšené riziko, že budete v budoucnu diagnostikováni roztroušenou sklerózou. Vazba RS s dalšími autoimunitními chorobami, jako je lupénka nebo revmatoidní artritida, je velmi slabá.

Rodokmen

Prostředí a životní styl mají vliv na riziko rozvoje RS, ale naše genetické předpoklady také hrají roli.

Většina populace má riziko 1:750, že onemocnění RS.  Pokud máte blízkého rodinného příslušníka s RS, stoupá vaše riziko na 1:40. Jestliže je tím nemocným vaše jednovaječné dvojče, je pravděpodobnost, že onemocníte, dokonce 1:4.

Extrémní zármutek

Stres prohlubuje symptomy RS a někteří vědci se domnívají, že zvyšuje riziko rozvoje tohoto onemocnění. Podle jedné ze studií se u rodičů předčasně zemřelých dětí v horizontu desetiletí rozvinula RS častěji než u lidí bez tohoto traumatizujícího zážitku. Při neočekávané smrti (typu nehoda) se riziko ještě zdvojnásobilo.

10 faktorů, které zvyšují riziko onemocnění roztroušenou sklerózou patří do témat
 • To neberu Jana 25.11.2012 18:57:49

  Vaši vizi RS neberu, mámji, pouze nedostatek D v tom se nemýlíte a mám ji od 32 let, nyní 60,tedy, bojuji s tím jak vidíte 27 let a je to horší, čím dá tím víc,. Jana

 • RS Vladimír 25.11.2012 08:34:06

  RS mám od 27 let. To jsem se musel podle Vás nakazit tak v 7 - 12 letech. Při pohlavním styku ? Pokud byste RS vyléčil, Nobelova cena Vás nemine. Jste tedy lepší než doc. Havrdová.Přihlaste se.

 • nepodlozena spekulace Ptah. 23.11.2012 07:42:28

  to je pane Petre nebezpecny blud. I kdyz vznik RS snad muze v nekterych pripadech souviset s prodelanou Ch. infekci, RS nevylecite v zadnem pripade antivirotiky.

 • Ježiši proč Petr 22.11.2012 23:20:50

  RS je důsledek nelečenéchlamydiové infekce,kteráproniká cca po 15 až 20letech do nervů a typoškodí,dnes se to takénazívá nedostatek hořčíkucož je fatální omyllekářů.Deprese jsoudůsledkem néépříčinou,vitamín D ano jepotřeba na zesíleníbuněčné stěny ,tím se dázabránít rozšiřeníinfekce do dalších buněk apronikání stěnamibuněk,autoimunitníonemocnění je právěpřetížení tedy přesnějipromoření organizmu mrtvýmichlamydiemi a neschpnostílymfatického systému čistittoxin z těla ven,tento toxinvzniká při prasknutíchlamydie a z ní se vyloučído těla,veškeré nemoci jakorevma,lupenka,astma,cron,zaněty unava ischemie,alergie adalší způsobuje jen a pouzechlamydia a ne ty hlouposti cose tu uvádí,jsem schopen todokázat a lidivyléčit,stačí antivirotikatypu MMS nebo buněčnáléčba,pozor za předpokladuže jsou dodané bunky zdravé


Roztroušená skleróza patří do témat

Adresář

Poradna na téma Roztroušená skleróza

Diskuze na téma Roztroušená skleróza

 • 26.08.2012 21:08 Tradiční medicína

  Po narození mé dcerky v roce 2010 u mě byla diagnostikována roztroušená skleróza, nebudu a ani…

 • Anabella 21.11.2013 20:11 estetická klinika

  na stránce paní doktorky je uvedeno: "Po zákroku nedoporučujeme po dobu 4 hodin vodorovnou…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku